prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal Olt (hyrja telefonike)

Kodi zonal Olt (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Olt

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0249     (+40249)
0349     (+40349)

Shteti:

Rumania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Olt (hyrja telefonike)


Prefiksi 0349 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Olt. Dhe Olt ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Olt, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Olt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 349. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 349 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Olt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 349.