Kodi zonal OlsztynQyteti/qyteza ose krahina:Olsztyn

Kodi zonal:

89     (+48 89)

Shteti:

Poloni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Olsztyn, Poloni


Prefiksi 89 është kodi i zonës për Olsztyn. Dhe Olsztyn ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Olsztyn, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48 (0048), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Olsztyn, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 89. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +48 89 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Olsztyn për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 89.