Kodi zonal OlevskQyteti/qyteza ose krahina:Olevsk
Kodi zonal:4135     (+380 4135)

Shteti:

UkrainaPrefiksi 4135 është kodi i zonës për Olevsk. Dhe Olevsk ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Olevsk, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Olevsk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 4135.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 4135 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Olevsk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 4135.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Olevsk (Ukraina)