Kodi zonal Obermaßfeld-GrimmenthalQyteti/qyteza ose krahina:Obermaßfeld-Grimmenthal
Kodi zonal:036949     (+4936949)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Obermaßfeld-Grimmenthal (Gjermania)


Prefiksi 036949 është kodi i zonës për Obermaßfeld-Grimmenthal. Dhe Obermaßfeld-Grimmenthal ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Obermaßfeld-Grimmenthal, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Obermaßfeld-Grimmenthal, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4936949.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4936949 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Obermaßfeld-Grimmenthal për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004936949.
Llogaritësi I numrit të telefonit