Kodi zonal NunukanQyteti/qyteza ose krahina:Nunukan
Kodi zonal:0556     (+62556)

Shteti:

IndoneziaPrefiksi 0556 është kodi i zonës për Nunukan. Dhe Nunukan ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Nunukan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nunukan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62556.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62556 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nunukan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062556.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Nunukan (Indonezia)