Kodi zonal Nova Scotia and Prince Edward IslandQyteti/qyteza ose krahina:Nova Scotia and Prince Edward Island
Kodi zonal:782     (+1 782)
902     (+1 902)

Shteti:

Kanada


Kodi zonal Nova Scotia and Prince Edward Island (Kanada)


Prefiksi 902 është kodi i zonës për Nova Scotia and Prince Edward Island. Dhe Nova Scotia and Prince Edward Island ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Nova Scotia and Prince Edward Island, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nova Scotia and Prince Edward Island, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 902.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +1 902 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nova Scotia and Prince Edward Island për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 902.
Llogaritësi I numrit të telefonit