Kodi zonal NorwichQyteti/qyteza ose krahina:Norwich
Kodi zonal:01603     (+441603)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë


Kodi zonal Norwich (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)


Prefiksi 01603 është kodi i zonës për Norwich. Dhe Norwich ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Norwich, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Norwich, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441603.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441603 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Norwich për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441603.
Llogaritësi I numrit të telefonit