Kodi zonal Norton (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Norton

Kodi zonal / hyrja telefonike:

62     (+263 62)

Shteti:

Zimbabveja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Norton (hyrja telefonike)


Prefiksi 62 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Norton. Dhe Norton ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Norton, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263 (00263), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Norton, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 62. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +263 62 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Norton për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 62.