Kodi zonal North Lebanon (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:North Lebanon

Kodi zonal / hyrja telefonike:

6     (+961 6)

Shteti:

Libani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal North Lebanon (hyrja telefonike)


Prefiksi 6 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për North Lebanon. Dhe North Lebanon ndodhet në Libani. Nëse ndodheni jashtë Libani dhe dëshironi të telefononi një person në North Lebanon, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libani është +961 (00961), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në North Lebanon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +961 6. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +961 6 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në North Lebanon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00961 6.