Kodi zonal Noonu (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Noonu

Kodi zonal / hyrja telefonike:

656     (+960 656)

Shteti:

Maldivet

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Noonu (hyrja telefonike)


Prefiksi 656 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Noonu. Dhe Noonu ndodhet në Maldivet. Nëse ndodheni jashtë Maldivet dhe dëshironi të telefononi një person në Noonu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maldivet është +960 (00960), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Noonu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +960 656. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +960 656 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Noonu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00960 656.