Kodi zonal Niulakita (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Niulakita

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+688 22)

Shteti:

Tuvalu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Niulakita (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Niulakita. Dhe Niulakita ndodhet në Tuvalu. Nëse ndodheni jashtë Tuvalu dhe dëshironi të telefononi një person në Niulakita, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tuvalu është +688 (00688), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Niulakita, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +688 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +688 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Niulakita për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00688 22.