Kodi zonal Niğde (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Niğde

Kodi zonal / hyrja telefonike:

388     (+90 388)

Shteti:

Turqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Niğde (hyrja telefonike)


Prefiksi 388 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Niğde. Dhe Niğde ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Niğde, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90 (0090), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Niğde, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 388. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +90 388 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Niğde për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 388.