Kodi zonal NiasQyteti/qyteza ose krahina:Nias

Kodi zonal:

0639     (+62639)

Shteti:

Indonezia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Nias, Indonezia


Prefiksi 0639 është kodi i zonës për Nias. Dhe Nias ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Nias, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62 (0062), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nias, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62 639. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +62 639 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nias për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062 639.