Kodi zonal Ngoumou (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ngoumou

Kodi zonal / hyrja telefonike:

222144     (+237 222144)

Shteti:

Kameruni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ngoumou (hyrja telefonike)


Prefiksi 222144 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ngoumou. Dhe Ngoumou ndodhet në Kameruni. Nëse ndodheni jashtë Kameruni dhe dëshironi të telefononi një person në Ngoumou, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kameruni është +237 (00237), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ngoumou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +237 222144. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +237 222144 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ngoumou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00237 222144.