Kodi zonal Ngada (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ngada

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0384     (+62384)

Shteti:

Indonezia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ngada (hyrja telefonike)


Prefiksi 0384 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ngada. Dhe Ngada ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Ngada, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62 (0062), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ngada, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62 384. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +62 384 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ngada për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062 384.