Kodi zonal Newark-on-Trent (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Newark-on-Trent

Kodi zonal / hyrja telefonike:

01636     (+441636)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Newark-on-Trent (hyrja telefonike)


Prefiksi 01636 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Newark-on-Trent. Dhe Newark-on-Trent ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Newark-on-Trent, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Newark-on-Trent, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1636. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1636 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Newark-on-Trent për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1636.