Kodi zonal New ValleyQyteti/qyteza ose krahina:New Valley
Kodi zonal:92     (+20 92)

Shteti:

Egjipti


Kodi zonal New Valley (Egjipti)


Prefiksi 92 është kodi i zonës për New Valley. Dhe New Valley ndodhet në Egjipti. Nëse ndodheni jashtë Egjipti dhe dëshironi të telefononi një person në New Valley, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Egjipti është +20, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në New Valley, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +20 92.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +20 92 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në New Valley për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0020 92.
Llogaritësi I numrit të telefonit