Kodi zonal Neamț (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Neamț

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0233     (+40233)
0333     (+40333)

Shteti:

Rumania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Neamț (hyrja telefonike)


Prefiksi 0333 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Neamț. Dhe Neamț ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Neamț, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Neamț, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 333. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 333 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Neamț për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 333.