Kodi zonal NanumangaQyteti/qyteza ose krahina:Nanumanga
Kodi zonal:27     (+688 27)

Shteti:

Tuvalu


Kodi zonal Nanumanga (Tuvalu)


Prefiksi 27 është kodi i zonës për Nanumanga. Dhe Nanumanga ndodhet në Tuvalu. Nëse ndodheni jashtë Tuvalu dhe dëshironi të telefononi një person në Nanumanga, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tuvalu është +688, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nanumanga, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +688 27.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +688 27 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nanumanga për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00688 27.
Llogaritësi I numrit të telefonit