Kodi zonal Nador (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Nador

Kodi zonal / hyrja telefonike:

05363     (+2125363)

Shteti:

Maroku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Nador (hyrja telefonike)


Prefiksi 05363 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nador. Dhe Nador ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Nador, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nador, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 5363. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 5363 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nador për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 5363.