Kodi zonal Mohéli (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mohéli

Kodi zonal / hyrja telefonike:

762     (+269 762)
772     (+269 772)

Shteti:

Komoret

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mohéli (hyrja telefonike)


Prefiksi 772 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mohéli. Dhe Mohéli ndodhet në Komoret. Nëse ndodheni jashtë Komoret dhe dëshironi të telefononi një person në Mohéli, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Komoret është +269 (00269), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mohéli, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +269 772. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +269 772 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mohéli për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00269 772.