Kodi zonal MohácsQyteti/qyteza ose krahina:Mohács
Kodi zonal:69     (+36 69)

Shteti:

HungariaPrefiksi 69 është kodi i zonës për Mohács. Dhe Mohács ndodhet në Hungaria. Nëse ndodheni jashtë Hungaria dhe dëshironi të telefononi një person në Mohács, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Hungaria është +36, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mohács, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +36 69.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +36 69 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mohács për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0036 69.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Mohács (Hungaria)