Kodi zonal Mönchengladbach-RheydtQyteti/qyteza ose krahina:Mönchengladbach-Rheydt
Kodi zonal:02166     (+492166)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Mönchengladbach-Rheydt (Gjermania)


Prefiksi 02166 është kodi i zonës për Mönchengladbach-Rheydt. Dhe Mönchengladbach-Rheydt ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Mönchengladbach-Rheydt, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mönchengladbach-Rheydt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +492166.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +492166 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mönchengladbach-Rheydt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00492166.
Llogaritësi I numrit të telefonit