Kodi zonal MoandaQyteti/qyteza ose krahina:Moanda

Kodi zonal:

166     (+241 166)

Shteti:

Gaboni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Moanda, Gaboni


Prefiksi 166 është kodi i zonës për Moanda. Dhe Moanda ndodhet në Gaboni. Nëse ndodheni jashtë Gaboni dhe dëshironi të telefononi një person në Moanda, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gaboni është +241 (00241), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Moanda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +241 166. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +241 166 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Moanda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00241 166.