Kodi zonal Mid and East Suriname (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mid and East Suriname

Kodi zonal / hyrja telefonike:

03     (+5973)

Shteti:

Surinami

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mid and East Suriname (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mid and East Suriname. Dhe Mid and East Suriname ndodhet në Surinami. Nëse ndodheni jashtë Surinami dhe dëshironi të telefononi një person në Mid and East Suriname, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Surinami është +597 (00597), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mid and East Suriname, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +597 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +597 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mid and East Suriname për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00597 3.