Kodi zonal Mexicali, Baja California (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mexicali, Baja California

Kodi zonal / hyrja telefonike:

686     (+52 686)

Shteti:

Meksikë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mexicali, Baja California (hyrja telefonike)


Prefiksi 686 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mexicali, Baja California. Dhe Mexicali, Baja California ndodhet në Meksikë. Nëse ndodheni jashtë Meksikë dhe dëshironi të telefononi një person në Mexicali, Baja California, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Meksikë është +52 (0052), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mexicali, Baja California, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +52 686. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +52 686 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mexicali, Baja California për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0052 686.