Kodi zonal Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02     (+632)

Shteti:

Filipinet

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro) (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro). Dhe Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro) ndodhet në Filipinet. Nëse ndodheni jashtë Filipinet dhe dëshironi të telefononi një person në Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Filipinet është +63 (0063), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +63 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +63 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Metro Manila, Rizal, Bulacan (Obando), Laguna (San Pedro) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0063 2.