Kodi zonal Messina, TaorminaQyteti/qyteza ose krahina:Messina, Taormina
Kodi zonal:0942     (+39942)

Shteti:

Italia


Kodi zonal Messina, Taormina (Italia)


Prefiksi 0942 është kodi i zonës për Messina, Taormina. Dhe Messina, Taormina ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Messina, Taormina, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Messina, Taormina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39942.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +39942 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Messina, Taormina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039942.
Llogaritësi I numrit të telefonit