Kodi zonal Mazar-i-Sharif (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mazar-i-Sharif

Kodi zonal / hyrja telefonike:

050     (+9350)

Shteti:

Afganistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mazar-i-Sharif (hyrja telefonike)


Prefiksi 050 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mazar-i-Sharif. Dhe Mazar-i-Sharif ndodhet në Afganistan. Nëse ndodheni jashtë Afganistan dhe dëshironi të telefononi një person në Mazar-i-Sharif, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afganistan është +93 (0093), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mazar-i-Sharif, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +93 50. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +93 50 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mazar-i-Sharif për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0093 50.