Kodi zonal MariefredQyteti/qyteza ose krahina:Mariefred
Kodi zonal:0159     (+46159)

Shteti:

SuediaPrefiksi 0159 është kodi i zonës për Mariefred. Dhe Mariefred ndodhet në Suedia. Nëse ndodheni jashtë Suedia dhe dëshironi të telefononi një person në Mariefred, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Suedia është +46, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mariefred, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +46159.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +46159 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mariefred për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0046159.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Mariefred (Suedia)