Kodi zonal MardinQyteti/qyteza ose krahina:Mardin
Kodi zonal:482     (+90 482)

Shteti:

Turqia


Kodi zonal Mardin (Turqia)


Prefiksi 482 është kodi i zonës për Mardin. Dhe Mardin ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Mardin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mardin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 482.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +90 482 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mardin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 482.
Llogaritësi I numrit të telefonit