Kodi zonal Manabi (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Manabi

Kodi zonal / hyrja telefonike:

5     (+593 5)

Shteti:

Ekuadori

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Manabi (hyrja telefonike)


Prefiksi 5 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Manabi. Dhe Manabi ndodhet në Ekuadori. Nëse ndodheni jashtë Ekuadori dhe dëshironi të telefononi një person në Manabi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ekuadori është +593 (00593), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Manabi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +593 5. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +593 5 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Manabi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00593 5.