Kodi zonal Magadan Oblast (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Magadan Oblast

Kodi zonal / hyrja telefonike:

413     (+7 413)

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Magadan Oblast (hyrja telefonike)


Prefiksi 413 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Magadan Oblast. Dhe Magadan Oblast ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Magadan Oblast, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Magadan Oblast, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 413. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 413 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Magadan Oblast për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 413.