Kodi zonal MacielQyteti/qyteza ose krahina:Maciel
Kodi zonal:5428     (+595 5428)

Shteti:

ParaguaiPrefiksi 5428 është kodi i zonës për Maciel. Dhe Maciel ndodhet në Paraguai. Nëse ndodheni jashtë Paraguai dhe dëshironi të telefononi një person në Maciel, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Paraguai është +595, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Maciel, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +595 5428.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +595 5428 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Maciel për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00595 5428.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Maciel (Paraguai)