Kodi zonal Lushnja (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lushnja

Kodi zonal / hyrja telefonike:

035     (+35535)

Shteti:

Shqipëri

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lushnja (hyrja telefonike)


Prefiksi 035 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lushnja. Dhe Lushnja ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Lushnja, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355 (00355), për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Lushnja, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355 35. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +355 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lushnja për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355 35.