Kodi zonal LuenaQyteti/qyteza ose krahina:Luena
Kodi zonal:546     (+244 546)

Shteti:

Angola


Kodi zonal Luena (Angola)


Prefiksi 546 është kodi i zonës për Luena. Dhe Luena ndodhet në Angola. Nëse ndodheni jashtë Angola dhe dëshironi të telefononi një person në Luena, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Angola është +244, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Luena, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +244 546.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +244 546 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Luena për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00244 546.
Llogaritësi I numrit të telefonit