Kodi zonal Lübeck-Travemünde (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lübeck-Travemünde

Kodi zonal / hyrja telefonike:

04502     (+494502)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lübeck-Travemünde (hyrja telefonike)


Prefiksi 04502 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lübeck-Travemünde. Dhe Lübeck-Travemünde ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Lübeck-Travemünde, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lübeck-Travemünde, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4502. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4502 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lübeck-Travemünde për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4502.