Kodi zonal LokachiQyteti/qyteza ose krahina:Lokachi

Kodi zonal:

3374     (+380 3374)

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lokachi, Ukraina


Prefiksi 3374 është kodi i zonës për Lokachi. Dhe Lokachi ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Lokachi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lokachi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 3374. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 3374 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lokachi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 3374.