Kodi zonal Logon Occidental (hyrja telefonike)Kodi zonal Logon Occidental (hyrja telefonike)


Prefiksi 226934 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Logon Occidental. Dhe Logon Occidental ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Logon Occidental, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235 (00235), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Logon Occidental, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 226934. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +235 226934 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Logon Occidental për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 226934.