Kodi zonal Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont)Qyteti/qyteza ose krahina:Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont)
Kodi zonal:016     (+3216)

Shteti:

Belgjika


Kodi zonal Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont) (Belgjika)


Prefiksi 016 është kodi i zonës për Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont). Dhe Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont) ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3216.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3216 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Leuven (Louvain), Tienen (Tirlemont) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003216.
Llogaritësi I numrit të telefonit