Kodi zonal KushtiaQyteti/qyteza ose krahina:Kushtia
Kodi zonal:071     (+88071)

Shteti:

BangladeshiPrefiksi 071 është kodi i zonës për Kushtia. Dhe Kushtia ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Kushtia, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kushtia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +88071.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +88071 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kushtia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0088071.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Kushtia (Bangladeshi)