Kodi zonal KumasiQyteti/qyteza ose krahina:Kumasi
Kodi zonal:03220     (+2333220)

Shteti:

Gana


Kodi zonal Kumasi (Gana)


Prefiksi 03220 është kodi i zonës për Kumasi. Dhe Kumasi ndodhet në Gana. Nëse ndodheni jashtë Gana dhe dëshironi të telefononi një person në Kumasi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gana është +233, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kumasi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2333220.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2333220 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kumasi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002333220.
Llogaritësi I numrit të telefonit