Kodi zonal Krasnodar Krai (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Krasnodar Krai

Kodi zonal / hyrja telefonike:

861     (+7 861)
862     (+7 862)

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Krasnodar Krai (hyrja telefonike)


Prefiksi 862 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Krasnodar Krai. Dhe Krasnodar Krai ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Krasnodar Krai, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Krasnodar Krai, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 862. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 862 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Krasnodar Krai për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 862.