Kodi zonal Krāslava (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Krāslava

Kodi zonal / hyrja telefonike:

656     (+371 656)

Shteti:

Letonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Krāslava (hyrja telefonike)


Prefiksi 656 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Krāslava. Dhe Krāslava ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Krāslava, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371 (00371), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Krāslava, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 656. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +371 656 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Krāslava për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 656.