Kodi zonal Kotor, TivatQyteti/qyteza ose krahina:Kotor, Tivat
Kodi zonal:032     (+38232)

Shteti:

Mali i ZiPrefiksi 032 është kodi i zonës për Kotor, Tivat. Dhe Kotor, Tivat ndodhet në Mali i Zi. Nëse ndodheni jashtë Mali i Zi dhe dëshironi të telefononi një person në Kotor, Tivat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali i Zi është +382, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kotor, Tivat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38232.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38232 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kotor, Tivat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038232.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Kotor, Tivat (Mali i Zi)