Kodi zonal Kolonga (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kolonga

Kodi zonal / hyrja telefonike:

33     (+676 33)
34     (+676 34)

Shteti:

Tonga

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kolonga (hyrja telefonike)


Prefiksi 34 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kolonga. Dhe Kolonga ndodhet në Tonga. Nëse ndodheni jashtë Tonga dhe dëshironi të telefononi një person në Kolonga, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tonga është +676 (00676), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kolonga, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +676 34. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +676 34 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kolonga për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00676 34.