Kodi zonal Kohtla-Järve (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kohtla-Järve

Kodi zonal / hyrja telefonike:

33     (+372 33)

Shteti:

Estonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kohtla-Järve (hyrja telefonike)


Prefiksi 33 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kohtla-Järve. Dhe Kohtla-Järve ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Kohtla-Järve, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372 (00372), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kohtla-Järve, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 33. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +372 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kohtla-Järve për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 33.