Kodi zonal Kisumu (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kisumu

Kodi zonal / hyrja telefonike:

057     (+25457)

Shteti:

Kenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kisumu (hyrja telefonike)


Prefiksi 057 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kisumu. Dhe Kisumu ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Kisumu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kisumu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 57. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 57 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kisumu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 57.