Kodi zonal KinshasaQyteti/qyteza ose krahina:Kinshasa
Kodi zonal:01     (+2431)

Shteti:

Republika Demokratike e KongosPrefiksi 01 është kodi i zonës për Kinshasa. Dhe Kinshasa ndodhet në Republika Demokratike e Kongos. Nëse ndodheni jashtë Republika Demokratike e Kongos dhe dëshironi të telefononi një person në Kinshasa, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Republika Demokratike e Kongos është +243, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kinshasa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2431.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2431 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kinshasa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002431.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Kinshasa (Republika Demokratike e Kongos)