Kodi zonal Kinmen (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kinmen

Kodi zonal / hyrja telefonike:

082     (+88682)

Shteti:

Taivani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kinmen (hyrja telefonike)


Prefiksi 082 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kinmen. Dhe Kinmen ndodhet në Taivani. Nëse ndodheni jashtë Taivani dhe dëshironi të telefononi një person në Kinmen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taivani është +886 (00886), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kinmen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +886 82. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +886 82 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kinmen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00886 82.